«Απόρθητο» φρούριο το γήπεδο της Σεβίλλης
AP
AP

Η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν έπραξε το χρέος της χθες, καθώς επικράτησε 4-0 της Μαγκνταλένα και πλήρωσε στο 1,57. Μπορούσε μάλιστα να έχει βάλει και τα διπλάσια, αφού μέτρησε 31 τελικές (10 στην εστία) και ένα δοκάρι, ενώ κέρδισε και 18 κόρνερ! Η Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε από την άλλη, έχασε 3-1 από την Όνσε Κάλντας, «δίκασε» εμάς και έμεινε εκτός πλέι οφ αυτή.

Δύο οι προτάσεις της στήλης μας και σήμερα. Προέρχονται από το Γιουρόπα Λιγκ και την Α’ Αγγλίας.

ΣΕΒΙΛΛΗ – ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Επαναληπτικός ημιτελικός για το Γιουρόπα Λιγκ. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Το πρώτο ματς έληξε 1-1. Εάν υπάρξει «Χ» και απόψε, ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Η Σεβίλλη (Ισπανία) ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις στο Τορίνο, άξιζε να κερδίσει, καθώς έπαιξε καλύτερη μπάλα. Βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση από τότε που άλλαξε προπονητή (6/8 νίκες), ενώ δεν ξεχνάμε ότι έχει κατακτήσει τέσσερις φορές τον τίτλο στη διοργάνωση την τελευταία δεκαετία. Επίσης, μετράει 9/9 προκρίσεις στο Γιουρόπα όταν ο επαναληπτικός ήταν (όπως καλή ώρα τώρα) στο «Σάντσεθ Πιθχουάν». Τέλος, «τρέχει» σε αυτό σερί 19-2-0 (και 7-2-0 σε νοκ – άουτ φάση) στην τρέχουσα διοργάνωση.

Η Γιουβέντους (Ιταλία) προσπαθεί να σώσει τη χρονιά μέσω του Γιουρόπα. Το μυαλό της είναι και στο πρωτάθλημα όπου παλεύει για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Εκτός έδρας δεν… πατάει καλά (1-2-3 στα τελευταία έξι παιχνίδια). Επίσης, έχει απίστευτα κακή παράδοση όταν επισκέπτεται ισπανικό έδαφος. Συγκεκριμένα, μετράει 2-3-12 στα 17 πιο πρόσφατα ματς σε νοκ – άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Βάσει των παραπάνω, ποντάρουμε την πρόκριση της Σεβίλλης (συμπεριλαμβάνονται παράταση – πέναλτι).

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝ. – ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ

Επαναληπτικός ημιτελικός για τα πλέι οφ ανόδου στην Τσάμπιονσιπ. Δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Στο πρώτο ματς κέρδισε 4-0 η Πιτέρμπορο. Εάν επικρατήσει με τέσσερα τέρματα διαφορά η Σέφιλντ Γουένσντεϊ ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ είναι υποχρεωμένη να ανοιχτεί από νωρίς, καθώς χρειάζεται τέσσερα τέρματα τουλάχιστον για να ελπίζει σε πρόκριση. Οπότε, το Over έχει αξία. Το επιβεβαίωσε στα 6/7 παιχνίδια εντός – εκτός ανεξαρτήτως διοργάνωσης και στα 2/3 στην έδρα της. Σε αυτή το παρουσίασε και στα 4/5 με τη νυν αντίπαλό της.

Η Πιτέρμπορο έφερε το Over στα 3/5 ματς μέσα – έξω και στα 4/6 μακριά από το «σπίτι» της. Σε αυτά που δεν ήρθε, σημειώθηκαν από δύο τέρματα. Αξίζει να αναφέρουμε εδώ ότι πέτυχε από δύο γκολ και πάνω στις 5/6 εξορμήσεις της! Εάν σκοράρει απόψε θα βγει πιο εύκολα το Over. Περιμένουμε άλλωστε ότι δεν θα κλειστεί, καθώς ο τεχνικός της, Ντάρεν Φέργκιουσον, δήλωσε ότι η ομάδα του θα πάει για τη νίκη και θα αγωνιστεί όπως στο πρώτο παιχνίδι.