Να τελειώνει με την υπόθεση παραμονή θέλει η Τουλούζ.
Διπλό το κίνητρο για την Πλίμουθ

Στις λεπτομέρειες χάθηκε χθες το ταμείο για τη στήλη μας. Πέρασε άνετα το Ov 1,5 γκολ της Μπεσίκτας στο 1,90 (3-1 στην Αντάλιασπορ).

Το «Χ» στο Λεγκανές – Ουέσκα (2-1) χάλασε με πέναλτι στο 94’. Ένα πέναλτι το οποίο χρειάστηκαν επτά λεπτά διαβουλεύσεων ρέφερι και VAR μέχρι τελικά να το δώσουν! Πρώτη φορά είδαμε να συμβαίνει κάτι τέτοιο από τότε που μπήκε η συγκεκριμένη τεχνολογία στη ζωή μας! Τέλος, η Μπορντό επικράτησε 1-0 της Καέν σκοράροντας μόλις στο 16’. Περιμέναμε σχεδόν 80 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις για να βάλει άλλο ένα, αλλά φευ!

Τρεις οι επιλογές της στήλης και για σήμερα. Προέρχονται από τις Α’ Αγγλίας, Α’ Γαλλίας και Πρέμιερ Σκωτίας.

ΠΟΡΤ ΒΕΪΛ – ΠΛΙΜΟΥΘ

Η Πόρτ Βέιλ (18η) θα πρέπει να λέει πάλι καλά που έσωσε την παρτίδα φέτος, καθώς μέσα στο 2023 την… πήρε η κατηφόρα (τέσσερις νίκες σε 22 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις). Στο πρωτάθλημα «τρέχει» σερί 1-2-6 εντός – εκτός και 1-1-2 στο «σπίτι» της. Ολοκληρώνει τη σεζόν με υπηρεσιακό τεχνικό (Γκρόσμπι), ενώ θα κάνει εκ νέου ροτέισον. Πλήγμα η απουσία του πρώτου σκόρερ, Χάρισον (ε. 33/11), θα λείψουν και 3-4 ακόμη βασικοί παίκτες.

Η Πλίμουθ (1η) επιστρέφει στην Τσάμπιονσιπ έπειτα από 13 χρόνια! Ζητάει τη νίκη εδώ για δύο λόγους. Πρώτον, για να κατακτήσει το πρωτάθλημα (είναι στο «+1» από τη δεύτερη Ίπσουϊτς) και δεύτερον, για να πιάσει τους 100 πόντους, κάτι που θα αποτελέσει τεράστιο επίτευγμα για τον σύλλογο. Αγωνιστικά πηγαίνει εξαιρετικά, αφού μετράει πέντε σερί νίκες μέσα – έξω και τρεις συνεχόμενες μακριά από την έδρα της.

ΑΖΑΞΙΟ – ΤΟΥΛΟΥΖ

Η Αζαξιό (19η) διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες για την παραμονή. Απέχει 10 βαθμούς από τη σωτηρία και απομένουν πέντε αγωνιστικές με την τρέχουσα. Κακά τα ψέματα με μόλις τέσσερα «τρίποντα» στη σεζόν δεν αξίζει να σωθεί. Είναι σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα έχοντας 0-1-7 στα τελευταία επτά παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και 1-1-6 στα οκτώ πιο πρόσφατα στο «σπίτι» της. Επίσης, κατεβαίνει χωρίς τους δύο πρώτους σκόρερ, Μπελαϊλί (μ. 17/6) και Ιντρίσι (ε. 29/6), ενώ έχει και τη χειρότερη επίθεση στην κατηγορία με 22 τέρματα σε 33 αγωνιστικές! Τέλος, μετράει 1-3-7 με τη νυν αντίπαλό της και τη νίκη την πήρε όταν η Τουλούζ ήταν παντελώς αδιάφορη!

Η Τουλούζ (13η) έκανε ροτέισον την περασμένη Τετάρτη στο 0-1 με τη Λανς και σήμερα αναμένεται να βάλει βασικούς για να κερδίσει και να «καθαρίσει» με την παραμονή από τώρα (στο «+9» αυτή τη στιγμή). Εκτός έδρας μετράει 4/4 νίκες, σε αυτές υπολογίζουμε και το 5-1 επί της Ναντ στον τελικό του Κυπέλλου. Διαθέτει καλύτερο σύνολο, έχει την αυτοπεποίθηση στα ύψη, μπορεί να πάρει το «διπλό» στην έδρα μίας ομάδας με καταρρακωμένη ψυχολογία.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ – ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ

Η Ρέιντζερς (2η) ηττήθηκε 1-0 από τη Σέλτικ στον ημιτελικό του Κυπέλλου και απώλεσε και τον τελευταίο στόχο που της είχε απομείνει για φέτος. Κάκιστο το κλίμα στο εσωτερικό με την γκρίνια να δίνει και να παίρνει. Στο τελευταίο ματς του πρωταθλήματος έχασε 2-0 από τη νυν αντίπαλό της. Εμείς θα ζητήσουμε να δεχτεί γκολ και σήμερα. Όπως συνέβη στα 3/4 παιχνίδια μαζί της φέτος σε όλες τις διοργανώσεις (3-2, 4-1, 2-0, 2-1). Επιπλέον, παραβιάστηκε η εστία της στους 4/4 αγώνες εντός – εκτός και στους 6/8 στο «Άιμπροξ». Τέλος, θα παραταχθεί με έξι κομβικές απουσίες, οι οποίες πιστεύουμε ότι θα την επηρεάσουν.

Η Αμπερντίν (3η) προέρχεται από επτά σερί νίκες, στις τέσσερις σημείωσε από δύο τέρματα και πάνω. Εμείς θέλουμε να βάλει μόνο ένα. Αυτό συνέβη στα 9/10 μέσα – έξω και στα 3/3 μακριά από το «σπίτι» της. Επίσης, η επίθεσή της είναι η τέταρτη καλύτερη στην κατηγορία με 52 τέρματα ενεργητικό σε 33 αγωνιστικές.