Νίκη με Over η Παρί και Ντόρτμουντ από το ημίχρονο
AP
AP

Η Λανς, αν και έμεινε με 10 παίκτες και έχανε με 0-1, έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 2-1 τη Ρεμς. Το άλλο δυνατό φαβορί όμως της Παρασκευής, η Λάτσιο, τρόμαξε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις 2-2 τη Λέτσε. Είχε ανοίξει το σκορ, βρέθηκε να χάνει στη συνέχεια με 1-2 και όταν ισοφάρισε δεν είχε χρόνο για να πετύχει 3ο γκολ.

Παρότι βρισκόμαστε στην τελική ευθεία των πρωταθλημάτων οι εκπλήξεις συνεχίζονται. Συνήθως τέτοια εποχή τα φαβορί επιβεβαίωναν τον τίτλο τους.

Σήμερα 2 από τα μεγάλα φαβορί είναι η Ντόρτμουντ και η Παρί Σεν Ζερμέν. Η πρώτη κυνηγάει την Μπάγερν για να την περάσει και να πάρει τον τίτλο. Η δεύτερη βλέπει πλέον τη Λανς στο -3 και δεν είναι τόσο σίγουρο ότι θα κατακτήσει το πρωτάθλημα όπως φαινόταν πριν από λίγες αγωνιστικές.

Αναμενόμενες οι χαμηλές αποδόσεις και για τα 2 αυτά φαβορί. Μόνοι τους οι «άσοι» δεν έχουν αξία. Ανεβάζουμε την απόδοση της Ντόρτμουντ ποντάροντας στη νίκη της από το ημίχρονο. Χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον είναι η Γκλάντμπαχ και δεν δείχνει ικανή για να μπορεί να «χτυπήσει» την Ντόρτμουντ. Λογικά πρέπει η γηπεδούχος να πάρει το προβάδισμα από νωρίς.

Η Παρί παίζει με την καταδικασμένη σε υποβιβασμό Αζαξιό. Δεν θα αρκεστεί στο 1 γκολ. Θα επιδιώξει να «κλειδώσει» τη νίκη και το πιθανότερο είναι να ξεφύγει το σκορ. Το Over είναι πιθανό σε αυτό το ματς, όπως και η νίκη της Παρί.

Μεγαλύτερο ρίσκο παίρνουμε με την τρίτη επιλογή, το Goal/Goal από την Premier League, στο παιχνίδι της Τσέλσι με την Νότιγχαμ. Φαβορί είναι η Τσέλσι, αλλά δεν έχει βαθμολογικό κίνητρο.

Η Νότιγχαμ κινδυνεύει και χρειάζεται τους βαθμούς. Σκοράρει και εκτός έδρας, ενώ δέχεται γκολ με ευκολία. Τη Δευτέρα κέρδισε με 4-3 την ουραγό Σαουθάμπτον. Συμπλήρωσε 4 σερί Goal/Goal και Over. Η Τσέλσι στην προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε με 1-3 την Μπόρνμουθ. Έχει φέρει 3 Goal/Goal και Over στα 4 τελευταία ματς. Πιθανό είναι το σκοράρισμα και από τις 2.