Περνάει η Αγγλία, σκοράρουν η Ισπανία και η Ουκρανία

Εφιαλτικό για την Εθνική Ομάδα U19 ήταν το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Νορβηγία. Δέχτηκε 5 γκολ (!) και παρά την αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Έχασε με 5-4 από τη Νορβηγία και δεν πέρασε η διπλή ευκαιρία Χ2. Η άλλη επιλογή με το Over στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ισλανδίας, Ακουρέρι-Μπρεϊντάμπλικ επιβεβαιώθηκε.

Από το Euro U21 είναι οι σημερινές επιλογές. Γίνονται οι 2 ημιτελικοί και βγαίνει το ζευγάρι του τελικού.

Η Αγγλία έχει μόνο νίκες στην πορεία της προς τα ημιτελικά, χωρίς να δεχτεί γκολ! Κέρδισε με 2-0 και τα 3 παιχνίδια της στον όμιλο, ανάμεσά τους και αυτό με το Ισραήλ, το οποίο αντιμετωπίζει σήμερα στον ημιτελικό. Στο νοκ άουτ παιχνίδι με την Πορτογαλία επικράτησε με 1-0. Είναι φαβορί για την πρόκριση στον τελικό και το λογικά θα πάρει την πρόκριση.

Το Ισραήλ θα κλειστεί για να κρατήσει το μηδέν. Τα κατάφερε στον προημιτελικό με την Γεωργία και εξασφάλισε την πρόκριση στα πέναλτι. Με την Αγγλία όμως είναι πιο δύσκολη η αποστολή του.

Ο πρώτος ημιτελικός θα γίνει στο Μπατούμι της Γεωργίας. Ο δεύτερος ημιτελικός θα διεξαχθεί το βράδυ στο Βουκουρέστι, ανάμεσα στην Ισπανία και την Ουκρανία. Στον ίδιο όμιλο ήταν και αυτές οι 2 ομάδες και το μεταξύ τους παιχνίδι έληξε ισόπαλο με 2-2. Τότε όμως είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση με τις 2 νίκες που είχαν πετύχει στα πρώτα ματς και έκαναν αρκετές αλλαγές στις συνθέσεις τους.

Στα προημιτελικά η Ισπανία πήρε στην παράταση με 2-1 την πρόκριση κόντρα στην Ελβετία και η Ουκρανία έκανε την έκπληξη με τη νίκη της 3-1 κατά της Γαλλίας. Αποφεύγουμε το φαβορί σε αυτόν τον ημιτελικό που είναι η Ισπανία και ποντάρουμε στο Goal/Goal με οδηγό και το 2-2 της προηγούμενης αναμέτρησής στους στη φάση των ομίλων.