Πολλά γκολ στον όμιλο της Εθνικής Ομάδας στο Euro U19
shutterstock

Μία κόκκινη κάρτα ανέτρεψε τα δεδομένα στον χτεσινό αγώνα του Euro U19, Πορτογαλία-Ιταλία. Στο 44’ αποβλήθηκε ο Λούκα Λιπάνι και η Ιταλία έμεινε με 10 παίκτες ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο με 1-1.

Ο Λιπάνι είχε ανοίξει το σκορ στο 6’ και η Πορτογαλία ισοφάρισε στο 35’ με τον Ροντρίγκο Ριμπέιρο. Η Ιταλία δεν άντεξε παίζοντας 1 ημίχρονο με 10 παίκτες και παρέδωσε τα όπλα μόλις στο 57’ ο Γκουστάβο Σα έκανε το 2-1. Στο τέλος κατέρρευσε και ηττήθηκε με 5-1. Δεν μας βγήκε το ρίσκο με την ισοπαλία, αλλά σε έναν αγώνα μπορούν να έρθουν τα πάνω κάτω από μία φάση, όπως αυτή της αποβολής του σκόρερ της Ιταλίας.

Σήμερα γίνεται στη Μάλτα η 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Ποντάρουμε στα Over στα παιχνίδια της Εθνικής Ομάδας με την Ισπανία και της Ισλανδίας με την Νορβηγία. Στην 1η αγωνιστική του ομίλου στα 2 ματς σημειώθηκαν 12 γκολ. Η Νορβηγία κέρδισε με 5-4 την Εθνική Ομάδα και η Ισπανία με 2-1 την Ισλανδία.

Η Εθνική Ομάδα θέλει τη νίκη για να ελπίζει αλλά το έργο της είναι πολύ δύσκολο κόντρα στο φαβορί του ομίλου, την Ισπανία. Είναι ικανή όμως να σκοράρει και σε αυτή την περίπτωση λογικά θα γίνει εύκολα το Over. Τα προβλήματα που έχει στην άμυνα η ελληνική ομάδα ήταν εμφανή στο 1ο ημίχρονο του αγώνα με την Νορβηγία όπου δέχτηκε 5 γκολ!

Στο άλλο παιχνίδι προβάδισμα έχει η Νορβηγία αλλά η Ισλανδία δεν θα κλειστεί αφού χρειάζεται τη νίκη κι έκανε καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα με την Ισπανία. Κι εδώ έχει τύχη το Over. Είναι πιθανό να σκοράρουν και οι 2 ομάδες.