Συνώνυμο του G/G η Ντάνταλκ εντός έδρας
Shutterstock

Η χθεσινή βραδιά δεν κύλησε καλά για τη στήλη. Πήραμε το ποντάρισμά μας πίσω στο Λίγκα Ντε Κίτο – Σέζαρ Βαγέχο (3-0) σε ένα ματς που η γηπεδούχος έκανε 42 τελικές (17 στη εστία), είχε ένα δοκάρι και τη σταμάτησε σε 12 (!) περιπτώσεις ο αντίπαλος τερματοφύλακας! Το Μποταφόγκο – Μαγκαγιανές έμεινε στο 1-1, εδώ μας κόστισε η αποβολή ποδοσφαιριστή της γηπεδούχου στο 70ο λεπτό. Τέλος, η Νιούλες έφερε 1-1 με την Αουντάξ Ιταλιάνο ισοφαρίζοντας στο 97’.

Δύο οι επιλογές της στήλης μας απόψε, προέρχονται αμφότερες από την Α’ Ιρλανδίας, η οποία μας είχε πληρώσει την περασμένη Παρασκευή. Είναι καλός οιωνός το γεγονός της ύπαρξης των Γιου Σι Ντι και Ντάνταλκ στα δύο ζευγάρια, καθώς αυτό συνέβη και την προηγούμενη εβδομάδα!

ΝΤΑΝΤΑΛΚ – ΣΑΜΡΟΚ

Η Ντάνταλκ (4η) έχει γίνει συνώνυμο του G/G όταν αγωνίζεται στην έδρα της. Μετράει συγκεκριμένα 7/7, τα έξι ήταν και Over! Επίσης, βρήκε δίχτυα κόντρα στη νυν αντίπαλό της στα 9/12 ματς που την υποδέχτηκε. Επιπλέον, σκόραρε στους 10/11 φετινούς αγώνες στο «Oriel Park». Παραδόξως, στον μόνο που δεν βρήκε δίχτυα ήταν με τη νυν φιλοξενούμενη (0-4)! Απόψε, πιστεύουμε ότι θα επιστρέψει στην αγαπημένη της συνήθεια. Δέχτηκε από την άλλη έστω και ένα τέρμα στα 10/11 παιχνίδια που έδωσε φέτος στο «άντρο» της, έφαγε γκολ μέχρι και από την ουραγό Γιου Σι Ντι, η οποία έχει βάλει μόλις 13 σε 21 αγωνιστικές!

Η Σάμροκ (1η) δίνεται φαβορί απόψε. Το ίδιο ίσχυσε και στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μποέμιανς την προηγούμενη Παρασκευή, όπου προηγήθηκε 2-0 και το ματς έληξε 2-2! Διαθέτει την καλύτερη επίθεση στην κατηγορία με 47 τέρματα σε 23 παιχνίδια και θεωρούμε ότι δεν θα μείνει «άσφαιρη». Αυτό άλλωστε συνέβη φέτος μόλις δύο φορές σε 23 ενενηντάλεπτα (πρωτάθλημα – Κύπελλο). Μακριά από το «σπίτι» της, η αλήθεια είναι ότι δύσκολα δέχεται γκολ (11/5), αλλά τα πέντε που έφαγε προήλθαν από ομάδες, οι οποίες ήταν (πλην της Μποέμιανς) μακράν υποδεέστερες από τη νυν αντίπαλό της!

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ – ΓΙΟΥ ΣΙ ΝΤΙ

Η Σεντ Πάτρικς (3η) υποδέχεται τη μακράν χειρότερη ομάδα της κατηγορίας με αποτέλεσμα ο «άσος» να βρίσκεται στα «τάρταρα». Εμείς, όμως, θα ποντάρουμε τη νίκη της στο ημίχρονο στο -1 ασιατικό χάντικαπ. Αυτό σημαίνει ότι πληρωνόμαστε σε περίπτωση που κερδίζει με δύο τέρματα διαφορά και πάνω στο τέλος του πρώτου 45λέπτου και παίρνουμε τα χρήματά μας πίσω εάν είναι μπροστά στο σκορ με ένα τέρμα διαφορά. Κάτι που συνέβη στο φετινό ματς που υποδέχτηκε τη νυν αντίπαλό της (2-0).

Η Γιου Σι Ντι (10η) είναι σκέτη… απελπισία! Βρίσκεται στην τελευταία θέση με μόλις εννέα βαθμούς σε 21 αγωνιστικές. Εννοείται ότι έχει τη χειρότερη άμυνα με 50 τέρματα παθητικό! Εμείς θέλουμε να φάει τουλάχιστον ένα απόψε στο ημίχρονο για να μη χάσουμε λεφτά και δύο για να πληρωθούμε. Στα τελευταία 11 εκτός έδρας παιχνίδια ηττούνταν στα τρία εξ αυτών με δύο γκολ διαφορά και πάνω και στα υπόλοιπα οκτώ με ένα! Πρακτικά δηλαδή, είναι σαν να έχουμε… δέσει ότι θα δεχτεί ένα τέρμα και να ζητάμε το δεύτερο.